STRACIŁEŚ PRACĘ PO 15 MARCA 2020? ZŁÓŻ WNIOSEK O 1400 ZŁ DODATKU SOLIDARNOŚCIOWEGO

STRACIŁEŚ PRACĘ PO 15 MARCA 2020? ZŁÓŻ WNIOSEK O 1400 ZŁ DODATKU SOLIDARNOŚCIOWEGO

O nowy dodatek solidarnościowy można ubiegać się z ZUS od dnia 22 czerwca 2020 r. Przysługuje on w wysokości 1400 zł miesięcznie osobom, które pracowały na podstawie umowy o pracę, stracili ją po 15 marca i mieli w 2020 r. opłacone składki za co najmniej 60 dni. Wniosek można złożyć on line wyłącznie na platformie Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS wypełniając formularz o oznaczeniu EDS.

Świadczenie przysługuje osobom, które straciły pracę, gdyż pracodawca rozwiązał z nimi umowę o pracę lub wygasła ona zgodnie z umową po 15 marca 2020 r. i mieli w 2020 r. opłacone składki za co najmniej 60 dni. Nie jest przy tym ważne, od jakiej kwoty składki te były naliczane. Co ważne opłacenie składek za co najmniej 60 dni w roku 2020 nie musi być w ciągłości.

Aby otrzymać dodatek solidarnościowy za czerwiec, wniosek należy złożyć do końca miesiąca. Dodatek można otrzymywać nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożyło się wniosek. Jeśli zatem ktoś złoży wniosek w lipcu, dodatek będzie mu przysługiwał maksymalnie za dwa miesiące lipiec i sierpień, nie otrzyma natomiast dodatku za miesiąc czerwiec. Wnioski o dodatek solidarnościowy przyjmowane będą tylko do końca sierpnia. W zależności od miesiąca w którym złożony zostanie wniosek, dodatek można otrzymać maksymalnie przez 3 miesiące.

Pobieranie zasiłku dla bezrobotnych nie jest przeciwskazaniem do ubiegania się o dodatek solidarnościowy. Jeśli osoba bezrobotna nie ma prawa do zasiłku, a ma opłacone 60-dni składkowych i pracowała na umowie o pracę, dostanie świadczenie w pełnej kwocie, tj. 1400 zł miesięcznie. Jeśli bezrobotny ma prawo do zasiłku i w czerwcu zasiłek ten został wypłacony, otrzyma dodatek, ale jako różnicę pomiędzy wysokością dodatku solidarnościowego a zasiłkiem dla bezrobotnych (1400 – kwota otrzymanego zasiłku dla bezrobotnych).

Co istotne dodatek solidarnościowy jest wyłączony spod egzekucji sądowej i komorniczej.

Dodatku solidarnościowego nie otrzymają emeryci, osoby czasowo niezdolne do pracy z powodu choroby (przebywające na „L4”).

Galeria zdjęć