Rolniku możesz stracić dopłaty!!
Bez dopełnienia obowiązków wynikających z prawa pracy czyli poprawności zatrudnienia pracowników w gospodarstwie, nie dopełnieniu wymogów warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym szkoleń BHP możesz utracić prawo do dopłat.
Od stycznia 2025 r. zaostrzą się kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w rolnictwie. W przypadku uchybień, ARiMR może wycofać dopłaty bezpośrednie. Rolnik będzie musiał przestrzegać przepisów z zakresu prawa pracy, czyli m.in. poprawności zatrudnienia pracowników w gospodarstwie czy warunków BHP. Jeśli tego nie zrobi, nie otrzyma dopłat i poniesie karę.
Kontrole u rolnika w tym zakresie realizować będzie PIP. Przygotuj się do niespodziewanej kontroli!
Przygotuj niezbędną dokumentację i przeszkol swoich pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotuj dla nich ocenę ryzyka zawodowego.
Jeżeli w wyniku kontroli wykonywanej przez PIP stwierdzone zostanie naruszenie przepisów (niezgodność), to rolnik otrzyma karę administracyjną – ARiMR zmniejszy mu dopłaty, a w najdrastyczniejszej formie pozbawią prawa do dopłat.
W zakresie typowania do kontroli i samej kontroli PIP będzie współdziałać z ARiMR. W czasie kontroli inspektor PIP poczyni ustalenia, co do przestrzegania przez rolnika przepisów dotyczących prawa pracy oraz zasad BHP.
Z czego to wynika?
Skierowany do prac legislacyjnych projekt ustawy stwarza podstawy prawne dla wdrożenia tzw. warunkowości społecznej, która skupia się na zapewnieniu odpowiednich warunków pracy, przestrzeganiu praw pracowniczych i ochronie zdrowia oraz bezpieczeństwa pracowników zatrudnionych w sektorze rolnym.
W projekcie ustawy proponuje się zatem, aby system kontroli w ramach warunkowości społecznej bazował na istniejącym w Polsce systemie kontroli prawa pracy i zasad BHP sprawowanym przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) oraz systemie przyznawania i wypłaty płatności sprawowanym przez agencję płatniczą, której funkcję pełni Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Za kontrole odpowiedzialna będzie zatem PIP, a za przyznanie i wypłatę płatności ARiMR.
Jeżeli w wyniku kontroli wykonywanej przez PIP stwierdzone zostanie naruszenie przepisów (niezgodność), to rolnik otrzyma karę administracyjną – ARiMR zmniejszy mu dopłaty.
Zgodnie z przepisami UE, mechanizmem warunkowości społecznej objęci zostali rolnicy, którzy wnioskują o przyznanie:
-płatności bezpośrednich, w tym: podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją, płatności w ramach ekoschematów (w tym dobrostanowej) oraz płatności dla małych gospodarstw,
-płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ekologicznych lub premii z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych,
-płatności ONW.
Więcej znajdziesz na: WIĘCEJ PRZECZYTAJ TUTAJ
Nie czekaj! Już dziś pomyśl, czy możesz zabezpieczyć swój spokój dopełniając formalności z zakresu prawa pracy.
Jeśli masz wątpliwości - zadzwoń i umów audyt w twoim gospodarstwie:
EKSPERT DANIEL KAPARUK Kalisz, Skalmierzycka 10
tel. 513-513-567
#odebraniedoplatrolnikom
#doplatyrolnicze