<#okularykorekcyjne; #soczewkikontaktowe; #przepisydotyczacestanowiskzekranamimonitorowymi class="page-title-node"> NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE DOFINANSOWAŃ DO OKULARÓW KOREKCYJNYCH I SOCZEWEK KONTAKTOWYCH

NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE DOFINANSOWAŃ DO OKULARÓW KOREKCYJNYCH I SOCZEWEK KONTAKTOWYCH

Kilka dni dzieli nas od znaczących zmian na stanowiskach pracy z monitorami ekranowymi. Dotąd nie było jednoznacznych przepisów określających kryteria doposażenia stanowisk pracy z laptopami, dofinansowań do szkieł kontaktowych. Nowe przepisy w tym zakresie zaczną zaczną obowiązywać od 17 listopada 2023 r., ale pracodawcy mają sześć miesięcy na dostosowanie do nich już istniejących stanowisk pracy.
Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi, w przypadku stosowania laptopów co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, stanowisko pracy powinno być wyposażone w: stacjonarny monitor ekranowy, lub podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz.
W praktyce oznacza to, że dla pracodawcy przewidziano dwa, alternatywne warianty wyposażenia stanowiska pracy z monitorami ekranowymi. Tym samym pracownik może mieć stanowisko pracy doposażone alternatywnie - bądź:
- w dodatkowy monitor stacjonarny,
- albo w podstawkę.
Pracownik nie może wymusić na pracodawcy dołożenia do stanowiska pracy monitora stacjonarnego. Podjęcie decyzji czy doposaża stanowisko pracy (na którym praca wykonywana jest na laptopie) w monitor ekranowy, czy podstawkę pod laptopa należy do wyłącznej kompetencji pracodawcy .

Ciekawiej robi się przy pracy pracowników zdalnych. Również w stosunku do tych pracowników, jeśli wykonują oni pracę na laptopach, należy rozważyć sposób doposażenia stanowiska pracy w monitor ekranowy (będący własnością pracodawcy), lub też podstawkę pod laptopa. Naturalnie pamiętać trzeba także o myszce, klawiaturze, podnóżku pod nogi.


Nowe przepisy wchodzące w życie od 17 listopada 2023r. przewidują dopłatę do okularów i soczewek kontaktowych dla pracowników.
Jakie są kryteria przyznania prawa do okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych?
Takie dofinansowanie przysługuje co trzeba podkreślić - osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Pracownik może ubiegać się o dofinansowanie, jeśli każdego dnia spędza przed monitorem ekranowym co najmniej 4 godziny (dotyczy to zarówno osób pracujących na komputerach stacjonarnych, jak i pracowników korzystających z laptopów, tabletów, smartfonów). Pracownik może ubiegać się o dofinansowanie, jeśli otrzyma zaświadczenie od lekarza, wskazujące na potrzebę stosowania okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.


Zwrot kosztów zakupu okularów korekcyjnych, lub soczewek kontaktowych , pracownik winien złożyć zaświadczenie od lekarza oraz fakturę za zakupione okulary/soczewki. Uszczegółowione zasady procesu dofinansowania i jego wysokości mogą być przedmiotem wewnętrznych regulacji zawartych w regulaminach zakładu pracy. Przepisy nie określają wysokości dofinansowania oraz okresów jego częstotliwości. Przyjąć należy, że winno być to tożsame z pogorszeniem, lub poprawą wady wzroku oraz częstotliwością realizowanych okresowych badań lekarskich u lekarza medycyny pracy.
Podobnie wygląda kwestia dofinansowania szkieł kontaktowych. Dotychczas dofinasowania soczewek realizowane były przez pracodawców na podstawie art. 9 ust. 3 Dyrektywy Rady z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe. Obecnie jest to unormowane nowymi przepisami wchodzącymi w życie od 17.11.2023r.


Wskazać należy także zmiany wprowadzane, rozporządzeniem w zakresie minimalnych wymagań, jakie powinny spełniać meble biurowe, z których korzysta pracownik. Dotyczą one rodzaju biurek, stołów oraz krzeseł. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca na życzenie pracownika powinien również wyposażyć stanowisko pracy w podnóżek.


Na stanowisku pracy pracodawca winien także "ograniczyć olśnienie bezpośrednie od opraw, okien, przezroczystych lub półprzezroczystych ścian albo jasnych płaszczyzn pomieszczenia oraz olśnienie odbiciowe od monitora ekranowego, w szczególności przez stosowanie odpowiednich opraw oświetleniowych, instalowanie urządzeń eliminujących nadmierne operowanie promieni słonecznych padających na stanowisko pracy."


Jeśli zaciekawił Cię ten artykuł - udostępnij go swoim znajomym na Facebook.


Podstawa prawna: Rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej z 18 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. z 2023 r. poz. 2367).

ROZPORZĄDZENIE TREŚĆ
#monitoryekranowe
#pracabiurowa
#bhp
#porady
#danielkaparuk
#SzkoleniaBHP

Galeria zdjęć